Jak sobie radzić z jesiennym nalotem biedronek do mieszkań?

Jesień, zwłaszcza październik, to czas gdy Harmonia axyridis zbiera się w miejscach, gdzie zamierza spędzić zimę. W naszych warunkach miejscami takimi są najczęściej wnętrza budynków. W ciepłe i słoneczne dni biedronki potrafią masowo gromadzić się na murach domów, szczególnie od strony nasłonecznionej, a następnie wnikać do środka przez okna i inne otwory. Niekiedy nalot biedronek do pomieszczeń jest bardzo intensywny. Chrząszcze sprawiają wtedy wrażenie bardzo pobudzonych i stosunkowo często kąsają ludzi.

Biedronki H. axyridis próbujące wniknąć do mieszkania
fot. Agnieszka Fiebig
 

Skupisko H. axyridis wewnątrz budynku
fot. Agnieszka Środowska

H. axyridis ma zwyczaj zimowania w dużych skupiskach. Niewykluczone, że tworzenie agregacji zimowych zachodzi przy udziale emitowanych przez biedronki sygnałów chemicznych (feromonów). Aby nie dopuścić do powstania nadmiernie dużych skupisk H. axyridis w mieszkaniach i innych pomieszczeniach, nalatujące do środka chrząszcze powinno się usuwać na zewnątrz. Przede wszystkim jednak, jeśli biedronki pojawiają się masowo, należy uniemożliwić im wnikanie do pomieszczeń. Dobrą metodą jest zainstalowanie na oknach siatek o odpowiednio małych oczkach. Trzeba jednak pamiętać, że nawet nieduże nieszczelności mogą być miejscem wnikania biedronek.

Zwalczanie gromadzących się biedronek przy użyciu chemicznych środków owadobójczych nie jest raczej polecane ze względu na niekorzystny wpływ tych środków na ludzi i zwierzęta domowe. Można natomiast spróbować smarować framugi okienne nietoksycznymi związkami chemicznymi, takimi jak kamfora czy mentol. Badacze amerykańscy stwierdzili, że substancje te działają na H. axyridis odpychająco.